Co zrobić, jeżeli Twój/Twoja partner/partnerka jest bardzo zbyt roszczeniowy/-a?

love couple

Wejście w związek jest często bezproblemowe dla osób, które są w sobie zakochane. Jednak utrzymanie zdrowego związku to już inna historia. Aby utrzymać równowagę w związku przez długi czas, oboje będziecie musieli zainwestować w siebie i swój związek. Oznacza to umiejętność stawiania granic, ale także akceptowania granic partnera/partnerki. Równowaga może w końcu zostać utracona, jeżeli Twój?Twoja partner/partnerka zbyt często przekracza Twoje granice, prosi Cię o zbyt wiele, kosztuje Cię zbyt dużo energii lub zbyt często daje Ci do zrozumienia, że jesteś jego/jej własnością. Jak radzić sobie z partnerem/partnerką, który jest natarczywy/-a? Sprawdź to w tym artykule na blogu!

Równowaga w zdrowym związku

Sztuka stabilnego związku nie polega na tym, aby zawsze pozostawać w równowadze razem, ale aby jak najszybciej tę równowagę odzyskać. Ty jako jednostka nie będziesz zawsze jednakowo silny/-a w życiu, co tym bardziej może być trudne dla Was jako pary. Bycie w związku oznacza zatem, oprócz miłości, pracę nad sobą, inwestowanie w swój związek i zawieranie kompromisów. Balansujecie na napiętej linie razem i oboje musicie pracować, aby utrzymać się na tej linie. Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza gdy coraz bardziej tracicie równowagę.

„Sztuką nie jest, aby zawsze pozostać w równowadze, ale kiedy jest nierównowaga, pracować wspólnie nad tym, aby ją odzyskać.”

Zachowanie roszczeniowe partnera/partnerki jest wyraźnym przykładem tego, kiedy proporcje nie są już zachowane. Roszczeniowy/-a partner/partnerka może dużo od Ciebie wymagać, często potrzebuje potwierdzenia lub (nieświadomie) bierze więcej niż daje. Na dłuższą metę, to może Cię złamać i taki związek nie przyniesie Ci dużo pozytywnej energii. Aby rozpoznać roszczeniowe zachowanie w Twoim związku, szczególnie mądrze jest ocenić, w jaki sposób odbierasz zachowanie swojego/swojej partnera/partnerki: czy daje Ci to energię, czy też kosztuje Cię dużo energii? Roszczeniowe zachowanie, które prędzej czy później przyczynia się do tego, że zaczynasz być wyczerpany/wyczepana, często prowadzi w końcu do irytacji, defensywnego zachowania i negatywnych uczuć wobec siebie nawzajem.

Przyczyna roszczeniowego zachowania

Osoba nie jest roszczeniowa sama z siebie, często istnieje ku temu powód, który wywołuje takie zachowanie. Być może jest to niepewność lub złe doświadczenia z poprzednich związków, a może mówi coś o Twoim powściągliwym i zamkniętym zachowaniu. Spróbuj więc spojrzeć na uczucia swojego/swojej partnera/partnerki z innej perspektywy: jaka jest historia Twojego/Twojej partnera/partnerki i jaki ma ona wpływ na Ciebie i Wasz związek? Dynamika powstaje szczególnie wtedy, gdy Twój/Twoja partner/partnerka ma tendencję do przekraczania granic, a Ty, jako partner/partnerka, również masz trudności z ustaleniem granic. Nawiasem mówiąc, jest to często interakcja w związku, w którym umiejętne stawianie granic jest kluczowe.

Jeżeli Twój/Twoja partner/partnerka zachowuje się w sposób roszczeniowy: oto co możesz zrobić!

Jeżeli uczucie Twojego/Twojej partnera/parterki na dłuższą metę nie przynosi Tobie żadnych korzyści, jak również Waszemu związkowi to w takiej sytuacji będziesz musiał/-a wszcząć alarm. Najlepszym rozwiązaniem jest nadal rozmowa o tym. Nie robienie niczego lub nie mówienie niczego utrwala problem lub nawet wzmacnia negatywną interakcję. Nie atakuj, ale wspomnij w luźny sposób, co Cię uderzyło w zachowaniu tej drugiej osoby i jaki to ma na Ciebie wpływ. Zapytaj swojego/swojej partnera/partnerki, jak on/ona to postrzega.

„Nie robienie niczego lub nie mówienie niczego utrwala problem lub nawet wzmacnia negatywną interakcję.”

Uznaj uczucia swojego/swojej partnera/partnerki. Zachowania roszczeniowe często wynikają z negatywnych uczuć, takich jak niepewność, strach czy smutek. Dla Twojego/Twojej partnera/partnerki poradzenie sobie z taką sytuacją może być sporym wyzwaniem. Podejdź więc do rozmowy ze współczuciem i empatią.

Otwartość i ograniczanie zachowań roszczeniowych

Rozmowa o Waszym związku daje przestrzeń do bycia otwartym na siebie nawzajem. Jakie są Wasze oczekiwania wobec siebie nawzajem? Co możecie sobie nawzajem zaoferować, a czego wyraźnie nie możecie? Być może nie było to jasne dla Was obojga, więc różnica w oczekiwaniach doprowadziła do roszczeniowego zachowania i jego konsekwencji.

„Poprzez konkretne wyrażanie swoich oczekiwań wobec siebie nawzajem, oboje wiecie więcej o tym, jak wyglądają relacje w Waszym związku.”

Wyrażaj więc konkretne oczekiwania. Na przykład, że oprócz czasu spędzanego z partnerem lubisz mieć czas na sport, czas dla siebie, przyjaciół i rodziny. Poświęcanie czasu dla siebie i robienie rzeczy osobno faktycznie przyczynia się do stabilnego, zdrowego związku. Dotyczy to nie tylko Ciebie, ale również Twojego/Twojego partnera/partnerki.

Czy kiedykolwiek miałeś doświadczenie z roszczeniowym zachowaniem swojego partnera/partnerki? Daj nam znać w komentarzu poniżej!

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?